Egy nem akármilyen fotókiállítás, egy titokzatos családi legenda, egy drágakövekkel kirakott aranykoszorú és – ha belefér a végén – egy kis kínzás várja a Múzeumok Őszi Fesztiválja 3. hetén a látogatókat.
MÚZEUM+ FOLKLÓR
Korniss Péter, Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Pulitzer-emlékdíjas és egyben első Kossuth-díjas fotográfusunk a kortárs magyar fotográfia egyik meghatározó alakja. Fotóriporterként munkásságának egyik fókusza az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmód dokumentarista ábrázolása.
A 80 éves művész gazdag életmű-kiállításához kapcsolódó tárlatvezetések, beszélgetések, koncert, táncelőadás és workshop várja a lelkes érdeklődőket. Helyszín és időpont: Magyar Nemzeti Galéria, október 12. 18:00-22:00
http://www.oszifesztival.hu/programok_hu.html?pid=49
BORBÁLA LEGENDÁJA
Nyikorgó parketta, apró sikítás, halk zörejek… A Ladics házba vezetnek a szálak.
Gyula belvárosának egyik csendes utcácskája felé induljunk, ahol rálelhetünk a bájos, 19. század eleji, kisvárosi múltat idéző lakóházra. Hosszú időn át gyűjtött különleges használati tárgyak, a kor hangulatát tükröző bútorok, családi hagyatékok hívnak múltidézésre, és a hajdan ott lakó család titkainak felkutatására.
Helyszín, időpont: Gyula, Ladics-ház, október 14-15.
http://www.oszifesztival.hu/programok_hu.html?pid=637
ARANYKOSZORÚ NYOMÁBAN
Erkel Ferenc, a Himnusz zeneszerzője és a magyar nemzeti opera megteremtője, a különleges relikvát 1888. december 16-án kapta a nemzet ajándékaként 50 éves karmesteri jubileuma alkalmából. A szuvenír különleges és értékes, 50 drágakő díszíti, mindegyik egy-egy évet szimbolizál, amit a pályán Erkel eltöltött. De vajon a szalagot formázó aranykoszorúba mit vésett bele Batseh Gusztáv ötvösmester? Erre, és hasonló kérdésekre kapjuk meg a választ, ha október 14-én, vagy 15-én ellátogatunk a gyulai Erkel Ferenc Emlékházba.
http://www.oszifesztival.hu/programok_hu.html?pid=626
VÁRBÖRTÖN TITKAI
Spanyolcsizma, kerékbetörés, karóbahúzás, hogy a durvábbakat már ne is említsük… Kínzások, büntetések a 16-17. században.
A Gyulai Várba látogatók bepillantást nyerhetnek a várbörtönök kegyetlen világába, megtudhatják, kik hajtották végre a kínzásokat, kik rendelték el, a vallatásnak milyen eszközei voltak, és talán a legérdekesebb, hogy a társadalom mindezekhez hogyan viszonyult.
Egyre mindenkit kérünk: a látogatásra csak erős idegzetűek vállalkozzanak!
Időpont: október 14.
http://www.oszifesztival.hu/programok_hu.html?pid=629