A Grassalkovich-kastély Hatvanban
A gödöllői kastély egykor és most, 3D-ben
Utunk második állomásán, Gödöllőn a királyi kastély építéséről „A Gödöllői kastély egykor és most” 3D-s filmet (Ragályi Elemér) néztük meg, amelyet a Múzeumok Őszi Fesztiváljának programjában is kínálnak.
A barokk színházban a szeptember 26-án indult és november 13-ig tartó Múzeumok Őszi Fesztiválja 2016 félidejéhez érve a rendezvénysorozatot koordináló MOKK, valamint stratégiai partnere, a Magyar Turisztikai Ügynökség Gödöllőn, a Királyi Kastély barokk színháztermében rendezett sajtótájékoztatót.
A házigazda intézmény nevében Gönczi Tibor ügyvezető igazgató mutatta be a Gödöllői Királyi Kastély idei programkínálatát, kapcsolódását a Múzeumok Őszi Fesztiváljához, valamint kitért az eddig már lezajlott fesztiválprogramjaik sikerére is. A programok közt említette a XV. Liszt Ferenc fesztivált (október 21-23.), a november 4-i és 5-i operaházi bemutatót és a november 11-i Természet emberei című pályaorientációs szakmai tájékoztatót, amelyet a hatvani Vadászati Múzeumban rendeznek.
A Magyar Turisztikai Ügynökség képviseletében Mártonné Máthé Kinga felhívta a figyelmet az idei évben újdonságnak számító „Ősz(i)re hangoltuk” tematikához kötődő programok jelentőségére. Remélte, hogy az őszi tanítási szünetben vidékre utazó belföldi turisták élni fognak a fesztiválhoz csatlakozó muzeális intézmények által kínált színes programlehetőségekkel, illetve az itthon.hu oldalán elérhető 80 hazai kedvezményes szállásajánlattal.
Hogy éltek, kik voltak? – Múzeumpedagógiai bemutató
A MOKK koordinátori referense, Kajári Gabriella a Gödöllőn működő muzeális intézmények korábbi években Múzeumpedagógiai Nívódíjjal is elismert múzeumpedagógiai fejlesztéseire, valamint a programokra hívta fel a figyelmet.
Az újságírók a Gödöllői Királyi Kastély Megérkezett a király elnevezésű múzeumpedagógiai bemutatóján vettek részt, amely főleg az óvodások és iskolások számára ad játékos módon megfelelő ismereteket. Ezt a programot nagyon szeretik, mert korabeli ruhákba is beöltözhetnek a gyerekek, és így járják végig a kastély termeit, közben pedig kitalálhatják, melyik termet mire használták, és hogy éltek az ott lakók.
Múzeumpedagógiai bemutató
A Gödöllői Városi Múzeum ajánlatai
A Gödöllői Városi Múzeumban Fábián Balázs igazgatóhelyettessel interaktív tárlatvezetésen vettünk részt, és a Tündérkert című múzeumpedagógiai program bemutatóját néztük meg.
A Gödöllői Városi Múzeum 2016. szeptember 9-én nyitotta meg a látogatók előtt a Kubinyi Ágoston Program keretén belül felújított két állandó kiállítását, amely két kisebb magángyűjteményt is magában foglal.
A felújításokat a programon belül az Emberi Erőforrások Minisztériuma két ütemben 15-15 millió forinttal, Gödöllő város önkormányzata pedig az önrész erejével, 3,5-3,5 millió forinttal támogatta.
Gödöllő, a mi városunk című helytörténeti kiállítás, a Magyar Örökség-díjas (2005) gödöllői művésztelep kiállítás a múzeumbeli gyűjteményből, a Nagy Sándor-ház, valamint a Remsey-család műalkotásaiból készült válogatást mutat be. Az állandó kiállításokon helyet kapott Csupor Zoltán Mihály tordasi plébános kultúrtörténeti jelentőségű gyűjteménye. A Gödöllői Városi Múzeum évek óta nagy gondot fordít az óvodás és iskolás korosztályra, számtalan színes programot kínálva a kisebbeknek.
A fesztiválhoz csatlakozott közel 160 hazai muzeális intézmény fesztiválos programkínálata teljes részletességében továbbra is a fesztivál hivatalos honlapján kereshető tematikák, régiók, települések és programidőpontok szerinti bontásban, valamint az MTA SZTAKI által fejlesztett EVENT@HAND MOF mobil alkalmazás által is elérhető.