Stéger Ferenc és az opera világa
A szentendrei származású tenor énekes, Stéger Ferenc (1824–1911) születésének 200. évfordulójára készülő időszaki kiállítás hiánypótlónak számít. A tárlaton a méltatlanul elfeledett egykori sztárénekes rendkívül sikeres hazai és nemzetközi karrierjének és életének korábban nem ismert részletei kerülnek bemutatásra. A Ferenczy Múzeumi Centrumban található az énekes közel ötszáz tételét kitevő (és egyben hazai intézmények közül a legjelentősebb) hagyatéka.
Stéger a pesti Nemzeti Színház egyik vezető tenoristája volt és évtizedekig több ciklusban énekelt főszerepeket, többek között a jól ismert Hunyadi László vagy a Bánk bán operákban. Erkel Ferenccel való közeli barátsága (szakmai kapcsolatukon túl) szintén a tárlat egyik fontos részét adja. Az FMC gyűjteményében Stéger személyes tárgyai mellett zenetörténeti dokumentumok és ritkaságok is találhatók, valamint a kiállítást több hazai és nemzetközi muzeális és kutatóintézettől is kölcsönözve készítjük, így a törzsanyag mellett korábban a közönségnek még nem bemutatott Stégerhez kötődő dokumentumok és tárgyak is láthatóak lesznek.
Stéger esetében már a számok is önmagukért beszélnek: 1874-ig több mint hatvan szerepet játszott, elsősorban az olasz és francia operarepertoár állt hozzá közel. Ez idő alatt 2000-nél több alkalommal állt színpadra, közel 50 város színházában. A szentendrei családi háttér mellett, az 1846/1847-től kezdődő karrierjének zágrábi, bécsi, prágai, itáliai, német, barcelonai, kolozsvári és bukaresti fellépéseit és nem utolsósorban, a Nemzeti Színházban eltöltött időszakait mutatjuk be.